53 Views

(TLAČOVÁ SPRÁVA MINISTERSTVA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA SR)

Desiatky rokov zanedbávaná činnosť a starostlivosť o odtokovú infraštruktúru našla pod vicepremiérom a ministrom životného prostredia SR Tomášom Tarabom riešenie. Dnes sa začal projekt čistenia osem kilometrov dlhého miestneho potoka Blatina, ktorý po septembrových povodniach spôsobil škody na majetku obyvateľov Pezinka. Čistenie potoka vykonávajú vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Taraba určil za prioritu čistenie vodných tokov a odtokových kanálov predovšetkým z dôvodu ochrany ľudí pred povodňami. Podľa vicepremiéra dôvod, prečo Slovensko desiatky rokov zanedbávalo starostlivosť o vodohospodársku infraštruktúru bolo spôsobené tým, že predošlé vedenia Slovenského vodohospodárskeho podniku nedokázali ekonomicky a efektívne riadiť štátny podnik. „Za uplynulých 10 rokov spôsobili nekompetentné vedenia podniku stratu 10 miliónov eur, čo sa pod novým vedením podniku zmenilo. SVP sa má v tomto roku dostať do vyrovnaných hospodárskych výsledkov a budúci rok do zisku. To vytvára predpoklad, že sa konečne začnú realizovať zmysluplné projekty súvisiace s údržbou a rozvojom vodohospodárskej infraštruktúry,“ podčiarkol Taraba.

Čistenie a zvyšovanie prietočnosti potoka Blatina je jedným z kľúčových opatrení protipovodňovej ochrany mesta Pezinok. Na sprietočnení 8 km dlhého potoka Blatina sa okrem ľudských kapacít podieľa aj ťažká technika. K dispozícii sú aktuálne podľa generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Jozefa Moravčíka 2 kráčajúce bagre, jeden stroj na zemné práce a jedno nákladné vozidlo s podvalníkom.

„V priebehu týždňa sme prečistili úsek v celkovej dĺžke 1,5 km a odťažili približne 1 500 m3 sedimentov. Tieto sedimenty vykazujú niekoľkonásobné prekročenie limitnej hodnoty arzénu, a preto budú odvážané na skládku nebezpečného odpadu. Všetky práce chceme ukončiť do konca marca budúceho roka,” vysvetlil Moravčík.

V Pezinku sa síce nenachádzajú veľké vodné toky, no skúsenosti z minulosti potvrdzujú, že k povodniam prichádza práve na malých povodiach. Predovšetkým vtedy, keď je podložie vodou nasýtené, prší niekoľko dní za sebou a zrážky v pohorí Malých Karpát dosiahnu vyše 80 mm za deň. Z naoko neškodných potokov či kanálov sa začne vylievať voda a dochádza k povodni. Práve povodie potoku Blatina bolo v minulosti zanedbané, keďže nebolo 8 rokov prečistené od nánosov. Problémy so zanášaním spôsobovala aj bujná vegetácia na svahoch a dne potoka.

„Som preto veľmi rád, že vicepremiér Tomáš Taraba vypočul volanie ľudí Malokarpatského regiónu. Dnes vieme efektívne spolupracovať so štátom a spojiť sily pri čistení a sprietočnení Blatiny, čím vytvárame bezpečnejšie a krajšie miesto na život pre všetkých Pezinčanov,“ uzavrel primátor mesta Pezinok Roman Mács.